Borelioza – temat na czasie.

Czym jest borelioza?

Jest wielonarządową chorobą zakaźną, wywołaną przez bakterie należące do rodziny krętków: Borrelia burgdorferi, Borrelia garinii, Borrelia afzelii, Borrelia japonica. Choroba jest przenoszona przez zwierzęta, kleszcze z rodzaju Ixodes na człowieka.

Jak zdiagnozować boreliozę ?

Podstawowym sposobem rozpoznawania infekcji jest badanie obecności przeciwciał przeciwkrętkowych we krwi. Przeciwciała pojawiają się we krwi dopiero po kilku tygodniach od zachorowania. Należy zatem odczekać ok. 4 tygodni po ukąszeniu przez kleszcza. Jeśli mamy do czynienia z wczesną boreliozą to znacznie łatwiej nam ją wykryć, gorzej gdy przez wiele lat nie wiemy o chorobie a ona Nas powolutku „wykańcza” i przechodzi w tzw. boreliozę neurologiczną, którą znacznie ciężej jest wykryć!!!

Kleszcz

Najnowsze badania wykazały, że krętek może istnieć w trzech różnych postaciach rozwojowych. Postać dorosła, tzw. forma L oraz cysta. W trakcie infekcji te trzy formy mogą przechodzić jedna w drugą. Istnieją także dowody, że krętek może wytwarzać formy przetrwalnikowe wewnątrz komórek takich jak makrofagi, limfocyty, komórki śródbłonka i może uniknąć w ten sposób działania antybiotyków. Niestety nie wszystkie badania na boreliozę są wiarygodne. Najmniej wiarygodnym testem jest test ELISA. Dopiero Western Blot daje możliwość wykrycia choroby. Western Blot może wykryć lub potwierdzić boreliozę; nie nadaje się do monitorowania przebiegu leczenia !!!

Bardziej dokładnymi baniami są:

 • PCR i PCR Real time,
 • LTT,
 • CD57,
 • oznaczenie HLA

Z czym mylona jest borelioza ?

Bardzo często przez brak badań laboratoryjnych lub przez „pobieżną” diagnozę objawy boreliozy przypisywane są takim schorzeniom:

 • nerwicy – pomimo dodatnich wyników testów na boreliozę i braku objawów nerwicy,
 • zespołowi Münchhausena – pacjent wymyśla objawy, aby stać się centrum zainteresowania dla lekarza,
 • reumatyzmowi – kiedy dominują objawy stawowe,
 • zespołowi przewlekłego zmęczenia – gdy dominującym objawem jest zmęczenie,
 • fibromialgii – która w zasadzie nie jest chorobą, lecz raczej zespołem bólowym o nieznanej etiologii,
 • toczeniowi rumieniowatemu (lupus) – w boreliozie wychodzą niekiedy fałszywie dodatnie próby na toczeń,
 • stwardnieniu zanikowemu bocznemu – jeżeli borelioza przebiega bardzo burzliwie z ubytkami neurologicznymi,
 • zespołowi Guillian-Barre – jeżeli dominują polineuropatie.

Jak leczyć boreliozę ?

Boreliozę leczy się najczęściej antybiotykami. Standardowe leczenie trwa około 3–4 tygodnie ale tylko we wczesnej boreliozie, gdy leczenie rozpoczęto wkrótce po ukąszeniu przez zarażonego kleszcza!!! W medycynie panuje ogólna zasada niełączenia antybiotyków bakteriobójczych z bakteriostatycznymi, jednak nie obejmuje ona leczenia chorób odkleszczowych. W tym przypadku łączenie ze sobą tych dwóch typów antybiotyków wydaje się być szczególnie korzystne. W leczeniu boreliozy stosuje się także leczenie naturalnymi preparatami. Metody naturalne mają małe poparcie naukowe ale nie powinniśmy ich całkowicie dyskwalifikować. Należy zaznaczyć, że wiele osób, które wyzdrowiały (bez symptomów choroby), łączyło antybiotyki z leczeniem naturalnym. Znaczna część po zakończeniu kuracji antybiotykowej kontynuowała leczenie naturalne. Do metod naturalnych zaliczamy :

 • Protokół Buhnera,
 • Lyme Essence Oil — mieszanka olei aromatycznych na chorobę z Lyme38 opracowana przez aromaterapeutę,
 • Dieta wysokobiałkowa, wysokotłuszczowa, niskowęglowodanowa,
 • Rife i inne urządzenia produkujące specyficzne fale elektromagnetyczne.

Najważniejsze w leczeniu boreliozy jest to aby leczyć ją aż do skutku, czyli do ustąpienia objawów plus kilka dodatkowych miesięcy.

Za wyleczenie uznaje się brak symptomów choroby przez kilka miesięcy i brak nawrotów.

U około 10–20% chorych nie można osiągnąć wyleczenia.

Istotnym elementem leczenia boreliozy jest wzmacnianie odporności organizmu poprzez dostarczenie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: witaminy D, A i E oraz witamin rozpuszczalnych w wodzie: C, B12.

Podsumowując ten krótki artykuł o boreliozie, najważniejsze jest aby po ukąszeniu kleszcza reagować od razu!

Im później borelioza i/lub istniejące wraz z nią choroby odkleszczowe zostaną zdiagnozowane tym szansa na jej „uśpienie” jest mniejsza.

0 Read More

Okres roztrenowania

Wielu zawodników zadaje mi pytania jak ułożyć sobie okres roztrenowania i przygotować się do kolejnego sezonu.
Oto siedem, krótkich wytycznych jak zwiększyć swój potencjał i przygotować się na kolejny rok treningu.

I. Odpoczynek psychiczny…

… od roweru !!!!! Spędzanie czasu na tym co lubicie a na co nie było miejsca w sezonie. Należy tak spędzić ten czas aby poczuć „głód” roweru, gdy zaczniecie już ćwiczenia specjalistyczne.

II. Akceptacja…

…rzeczy takimi jakie są w danym momencie (np.masa ciała z założeniem, że mogą się zmienić), większa organizacja życia rodzinnego aby Twoje trenowanie nie wpływało na życie całej rodziny.

III. Uwolnij się od cyferek

Praktykujemy nieprzywiązywanie się do kontrolowania a w szczególności do patrzenia na pulsometr czy pomiar mocy. Dajmy sobie trochę luzu aby aktywność fizyczna sprawiała nam frajdę a nie zbyła uzależniona od liczb.

IV. Analiza

Przemyślenie poprzedniego sezonu. Najlepiej zrobić sobie na kartce zestawienie czynności i ćwiczeń które na służyły oraz rzeczy, które nie poprawiały naszej dyspozycji. Wtedy znacznie łatwiej znaleźć sytuacje czy błędy, które powielaliśmy i wyciągnąć wnioski.

V. Detox…

… od wszelkiego rodzaju suplementów !!! (zostawiamy tylko witaminę C, D3+ K2 i selen). Wprowadzamy napoje z imbirem, kurkumą, herbatki ziołowe, herbatki z sokiem malinowym najlepiej własnej roboty.

VI. Badania

Zróbcie sobie dokładne badania morfologiczne, aby podczas odpoczynku można było sprawdzić Wasze aktualne parametry. W szczególności zwróćcie uwagę na alergie i nietolerancje pokarmowe.

VI. Przegląd techniczny

Odwiedźcie lekarzy, do których nie było czasu udać się podczas sezonu:

– wizyta u stomatologa
– wizyta u okulisty
– wizyta u kardiologa ( w miarę możliwości zrobienie EKG)
– w razie bólów kręgosłupa, wad postawy, złego samopoczucia w pozycji rowerowej lub kurczy na rowerze wizyta u rehabilitanta wskazana.

Od tego jak odpoczniecie, jakie wyciągniecie wnioski z poprzedniego sezonu, z jakim zapałem i zaangażowaniem wejdziecie w kolejny sezon, będzie zależała Wasza dyspozycja. Pozdrawiam i do zobaczenia w kolejnym sezonie 🙂

Read More
page 1 of 4
Skontaktuj się z nami

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search