Napoje gazowane a zdrowie

17 października 2013r.
Pijąc Colę

Mamy lato, a więc możemy spodziewać się upałów i gorącej temperatury. W czasie wakacji więcej pijemy, a znacznie mniej jemy. W Polsce ostatnie dane statystyczne mówią, że już około 3/4 chłopców i 2/3 dziewcząt, napoje słodzone wypija codziennie.

W związku z tym nasuwa się pytanie:

Czy oprócz wody można pić jeszcze inne napoje słodzone czy lepiej z nich zrezygnować?

Jakie mamy napoje gazowane?

 • napoje z kofeiną,
 • oranżady,
 • toniki,
 • napoje gazowane owocowe.

Napoje gazowane zawierają znacznie mniej cukru niż słodycze ale.. w 2 litrowej coca-coli mamy około 42,5 łyżeczek cukru co daje nam około 840 Kcal (wartość kaloryczną całego dwudaniowego obiadu!!). Po takim “płynnym obiedzie” mamy dużo energii, ale żadnych wartości odżywczych nie dostarczamy dla naszego organizmu. Dwutlenek węgla zawarty w takich napojach sam w sobie nie jest szkodliwy. Natomiast jego szkodliwość uzależniona jest od szybkości wypicia napoju (mogą pojawić się wzdęcia oraz odbijanie) i jego ilości ( gazowane napoje nasilają refluks).

Napoje gazowane nie sprzyjają odchudzaniu i mogą powodować wiele schorzeń

1 puszka Coli (330 ml) to około 160 Kcal.

Zakładając, że codziennie pijesz tylko 1 puszkę to w ciągu tygodnia masz dodatkowo 1120 Kcal. W przeciągu miesiąca daje to nie bagatelną sumę 33600 dodatkowych kalorii !!!

Pomimo powszechnego przekonania, że cola dietetyczna zawiera, mniej kalorii i sprzyja odchudzaniu i można ją pić to w rzeczywistości tak nie jest. Dlaczego? W swoim składzie zawiera sztuczny cukier kwas ortofosforowy, który tylko smakuje jak cukier (!) W efekcie nasz organizm domaga się prawdziwego cukru i wzrasta prawdopodobieństwo dostarczania go w innej postaci. Dodatkowo kwas ortofosforowy zwiększa ryzyko pojawienia się osteoporozy, a poprzez wysokie stężenie fosforanów wypłukuje on wapń z kości. Często kwas ortofosforowy jest używany w przemyśle jako doskonały odrdzewiacz do metalu.

Możecie w domu przeprowadzić proste doświadczenia:

 • do szklanki z colą wkładamy jajko, a po dwóch tygodniach je wyciągamy. Sami zobaczycie, że skorupka jajka będzie miękka :) – czyli pozbawiona wapnia.
 • można też wrzucić zardzewiały przedmiot np. gwóźdź lub monetę do pojemnika z colą na co najmniej kilka do kilkunastu dni i po rdzy nie będzie ani śladu :)

Bezcukrowe napoje gazowane słodzone sztucznymi słodzikami przede wszystkim aspartamem, zwiększają ryzyko wystąpienia guzów mózgu i licznych reakcji skórnych. Szkodliwa dawka aspartamu to 40 mg/kg/ms, a większość producentów nie podaje ilości aspartamu w swoim produkcie. Musicie też pamiętać o tym, że w napojach gazowanych występują takie same barwniki sztuczne i aromaty, które możemy znaleźć w całej chemii gospodarczej np. E 133, E105 C – często występujące w płynach do podłogi.

Sztuczne stymulanty powodują zburzenia snu

Kofeina zawarta w napojach gazowanych wpływa na centralny układ nerwowy i funkcjonowanie mózgu, powodując czasowe zmiany postrzegania, nastroju, świadomości i zachowania. Kofeina zwiększając poziom adrenaliny (hormonu stresu) w organizmie powoduje uczucie niepokoju i napięcia w organizmie. Zamiast działać jako “stworzenia” w pełni świadome mamy mniejszą kontrolę nad swoimi myślami, zachowaniem oraz emocjami. Dodatkowo kofeina działa moczopędnie – co oznacza, że przyspiesza usuwanie wody z organizmu, pomimo tego, że nie odczujemy pragnienia, możemy być odwodnieni.

Kofeina ponadto zapobiega senności poprzez blokowanie działania serotoniny i melatoniny oraz receptorów adenozynowych co z kolei uniemożliwia prawidłowy przebieg fazy snu głębokiego.
Cytując Jacob Teitelbaum

Kofeina jest jak lichwiarz energii. Pożycza rano, a zabiera energię z dużą szybkością w godzinach popołudniowych

Okiem dietetyka:

W podsumowaniu chciałbym pokazać bardzo fajną rycinę, która na pewno więcej wam powie niż kilka krótkich moich uwag ( klikamy na obrazek, żeby się powiększył )

Łyk Coli

Łyk Coli

Tags

Author

Katarzyna Wójs

Więcej z tej kategorii

 • kubakurcz

  Ciekawe kiedy napiszą do nas z Coca Coli ;)

 • Darius

  Zamiast działać jako „stworzenia” w pełni świadome mamy mniejszą kontrolę nad swoimi myślami, zachowaniem oraz emocjami – tego z pewnością nie pisała osoba w pełni świadoma. Kofeina wręcz przeciwnie poprawia te aspekty http://hub.jhu.edu/2014/01/12/caffeine-enhances-memory. Ponadto proszę poczytać na temat snu owszem badania wskazują że do 8 godzin wpływa na sen jednakże dawki w tego typu badaniach wynosiły 400 gram bardzo mocna kawa parzona o pojemności 700 ml zawiera tyle. Kawa parzona prima z 3 łyżeczek zawiera około 200 mg czyli połowę tego. Nie zapomnijmy o zielonej herbacie która też zawiera kofeinę chociaż z L-taniną co powoduje inny efekt i nie wpływa na jakość snu