Jesień czas na zmiany

Nadszedł długo wyczekiwany okres odpoczynku dla osób aktywnych sportowo np. kolarzy szosowych, kolarzy MTB czy triatlonistów. Jesień to okres relaksu i przygotowań do kolejnego sezonu. Odpoczynek powinniśmy potraktować jako zasłużoną nagrodę po sezonie ale także jako czas refleksji i zastanowienia się nad kolejnym etapem rozwoju w Naszej karierze sportowej. Od czego zacząć….? krótka recepta co warto zrobić.

Sprawdź swój stan zdrowia

W okresie przygotowawczym warto udać się do laboratorium analitycznego i zrobić podstawowe badania morfologiczne.  O elementach krwi, które karmią, czyszczą, dostarczają tlen, bronią  nasz organizm warto pamiętać. Gdy w Naszym organizmie zaczyna brakować mikroelementów i pierwiastków, zaczynamy czuć się senni, apatyczni, mamy problemy z koncentracją. Tracimy odporność co wpływa na Nasze wyniki sportowe.

Przykładowy zestaw badań:

 • morfologia z rozmazem,
 • jony (wapnia, sodu, potasu, magnezu, żelaza),
 • ipidogram,
 • cukier,
 • TSH,
 • poziom witaminy D3
 • mocz.

Wyniki tych badań zobrazują stan Naszego organizmu a dietetykom pozwolą na dobranie odpowiedniej suplementacji, aby uzupełnić niedobory pierwiastków. Dobrze rozpisana suplementacja przyspieszy regenerację po treningową.

Jeśli trenujesz bardziej profesjonalnie niż tylko “jazda na rowerze” to warto w okresie jesiennym zrobić badania wydolnościowe. Na podstawie tych danych, trenerzy ułożą Ci plan treningowy, mając wiedzę nad czym należy pracować i co poprawiać. Dlatego warto zwrócić uwagę na dwa aspekty w pracowniach, które się w tym specjalizują.

Po pierwsze – zapytać: Jak często jest kalibrowane urządzenie na którym wykonujecie test? Częste przewożenie sprzętu może powodować zbyt dużą granicę błędów przy oznaczaniu wartości liczbowych w poszczególnych strefach treningowych. Pamiętaj oznaczenie 20-30 Watów więcej na progu może spowodować u Was przetrenowanie a Wasz trener wcale nie będzie temu winny.

Po drugie – higiena sprzętu też jest ważna! Zakładanie maski po koledze (bez odpowiedniej dezynfekcji np.: autoklaw), który posiada chorobę wrzodową może skończyć się dla Was tym samym.

Zmień siebie i swoje nastawienie

Pomyśl dlaczego do tej pory nie udało Ci się osiągnąć wymarzonej sylwetki lub wyniku sportowego. Czy tak na prawdę wina leży po stronie trenera, dietetyka, rodziny? Czy aby faktycznie wszystko co robisz zależy tylko od tego co dzieje się dookoła Ciebie. Może warto spojrzeć na siebie trochę bardziej obiektywnie i przewartościować swoje cele. Przecież tylko nieliczna grupa sportowców żyje z pieniędzy sponsorów, reszta “sport pasję” traktuje jako przyjemności. Dlaczego właśnie ty próbujesz być zawodowym – amatorem? i już od samego początku skazujesz się na porażkę. Jeśli wierzysz w cuda to tak cuda się zdarzają ale sporadycznie. W sporcie najważniejsza jest genetyczna predyspozycja. Dlatego jeśli masz predyspozycje do kolarstwa szosowego i masz budowę  sprintera nie staraj się na siłę zrobić z siebie górala. Koszt takiej metamorfozy może być za dużym dla Ciebie obciążeniem. Na pewno uda Ci się osiągnąć jakiś zamierzony cel ale i tak zawsze będziesz w połowie stawki, w której wygrywają osoby z predyspozycjami. Nie piszę tu o wspomaganiu sportowym aby stać się lepszym, bo to już inna para kaloszy…

Skorzystaj z pomocy specjalistów

zdrowie

Nie bój się specjalistów

Nie staraj się za wszelką ceną być dla siebie trenerem, dietetykiem, lekarzem. Polacy są w czołówce krajów europejskich jeśli chodzi o ilość kupowanych leków na jednego mieszkańca. Zastanów się!  Przecież jeśli masz do wycięcia wyrostek robaczkowy to nie robisz tego sam! Podczas operacji jest przy tobie kilku specjalistów z danej dziedziny a nie “człowiek orkiestra“.

Mały przewodnik kogo warto odwiedzić w okresie odpoczynku aby mieć lepsze efekty w sezonie:

 1. Udaj się do fizjoterapeuty – pomoże Ci sprawdzić stan Twojego kośćca, sprawdzi czy nie potrzebujesz ćwiczeń na poprawę postawy, nauczy Cię ćwiczeń rozciągających, pomoże w szybszej regeneracji.1) 
 2. Udaj się do kardiologa – sprawdź czy Twoje serce pracuje prawidłowo, godzinny intensywnych treningów mogą sprawić że ściany Twoich komór serca mogę nie być jednakowej wielkości.2) 
 3. Odwiedź dietetyka lub doradcę żywieniowego – zaplanuj zdrowe żywienie odpowiednie dla Ciebie. Staraj się nie ulegać ” modom żywieniowym”. Myśl!3) 
 4. Zadbaj o zęby – Zdrowe  i ładne zęby to nie tylko kwestia urody ale także zabezpieczenie przed nie potrzebnym stanem zapalnym w Twoim organizmie.4) 
 5. Sprawdź czy nie masz alergii – Kolarstwo to sport, który z jednej strony pomaga leczyć alergię a z drugiej strony długa ekspozycja na warunki pogodowe sprzyja powstawaniu uczuleń.5) 
 6. Zmień pozycje na rowerze – jesień to doskonały moment aby dokonać zmian w naszej pozycji na rowerze. Masz czas na przyzwyczajenie organizmu do zmian.6) 
 7. Skorzystaj z pomocy psychologa – jeśli widzisz, że w sezonie nie potrafisz poradzić sobie ze strachem przed zawodami, nie radzisz sobie z presją otoczenia warto jest bez wstydu pójść na wizytę, która może pokazać Ci inną perspektywę  Twojego  problemu o której nawet nie myślisz.7) 

Wyznacz sobie realne cele

Zastanów się co tak na prawdę dla Ciebie jest ważne? Czy aby nie za bardzo Twoja pasja stałą się dla Ciebie i Twojej rodziny obsesją? Czy warto tak na prawdę brać kredyt na kolejny rower? Czy aby nie za bardzo próbujesz dorównać zawodowym sportowcom i płacisz  zbyt wysoką cenę za swoją pasję?

ultra-maraton-666x444

Ultra hiper giga very hard super extreme marathon 24/h

Może warto podejść do trenowania z innej strony. Trenuję bo lubię, ale ten trening nie wpływa na inną część mojego życia ( dom, praca, rodzina). Może warto zastanowić się nad tym aby zrezygnować z długich maratonów ( jeśli pracujesz po 10 godzin dziennie) i zacząć ścigać się na mniejszych dystansach. Może warto dać trochę na luz aby twoich procesów poznawczych wystarczyło na wszystko a nie tylko na trening – robiony pod presją braku czasu. Pamiętaj im więcej weźmiesz na swoje barki i będziesz chciał udźwignąć tym większe będzie zaniżenie Twojej samooceny jeśli Ci się to nie uda. Do kolejnej próby podejdziesz już słabszy …..i osiągnięcie nawet małej poprzeczki wyda Ci się tak olbrzymie jak przepłynięcie oceanu.

Więc do dzieła ludzie z pasją …. :)

 

Skontaktuj się z nami

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search