Odpoczynek czyli OFF SEASON

Witam, wszystkich podopiecznych BodyiCoach. Zdecydowana większość z was do końca października będzie odpoczywała. Część miała już okres roztrenowania i zaczyna się ten czas gdy można z czystym sumieniem odłożyć rower na bok.

Nie wolno się bać wypoczynku, bo jest on równie ważny co systematyczny trening a pozwoli nam rozpocząć przygotowania do kolejnego sezonu wypoczętym zarówno fizycznie jak i psychicznie.

Obciążenia jakim jesteście poddawani w sezonie są wyzwaniem dla organizmu, ale też i dla „głowy”.

Odpoczynek. Ważny element procesu treningowego.

Co warto zrobić w tym okresie?

I. Podsumowanie

Zacznijmy od podsumowania. Jeśli jesteś zdecydowany i zmotywowany dalej się rozwijać to trzeba wyciągnąć wnioski z zakończonego sezonu. Żeby to zrobić przygotowałem dla was zestawienie, po uzupełnieniu, którego będziemy mieć pełen przegląd tego co za nami i będzie można wyciągać wnioski… Na końcu wpisu znajduje się ankieta (!)

II. ”Przegląd techniczny”

Po sezonie nasze ciało nadaje się do przeglądu technicznego. Warto pod koniec okresu wypoczynkowego zrobić podstawowe badania morfologiczne, odwiedzić kardiologa ew. lekarza sportowego, stomatologa. Jeśli zdarza nam się w sezonie odczuwać dyskomfort oddechowy podczas pylenia to warto zrobić testy alergiczne (leprze rezultaty dają testy robione z krwi) niż skórne.

III. Intensywna Regeneracja

W sezonie często zdarza się, że zapominamy lub nie mamy czasu na różne formy odnowy i regeneracji. Dlatego ten okres to dobry czas by wrócić do podstawowych zabiegów regeneracyjnych lub nawet (lepsza opcja) zintensyfikować je. Jeśli w okresie zimowym chodzimy na basen raz w tygodniu to teraz może być to trzy i więcej razy dodając np. Saunę. To samo dotyczy masażu. Polecaną i dobrą metodą jest KRIOTERAPIA. Generalnie wszystkie zabiegi mające na celu doprowadzenie waszych mięśni do stanu „gotowości” jest wskazane.

IV. Rozciąganie i rolowanie rollerem

To kolejny element rutyny jaki powinien powrócić do naszego rozkładu dnia. Po to by po rozpoczęciu przygotowań być do tego wdrożonym.

V. Core STABILITY

Mając dużo wolnego czasu można stopniowo wdrażać ćwiczenia stabilizacyjne np.: przed rozciąganiem lub rolowaniem. Nie podaję określonej liczy ćwiczeń gdyż sami zadecydujecie czy ile wykonywać tych ćwiczeń w okresie roztrenowania.

VI. Inna Aktywność

To idealny okres aby spróbować pobawić się innymi dyscyplinami sportowymi – oczywiście wszystko w ramach rozsądku i z naciskiem na FUN. Do popularnych zajęć można zaliczyć wycieczki górskie, łyżworolki, pływanie etc.

VII. Rower?

Zalecam odstawienie w tym okresie przynajmniej na okres 14 dni rower. Taka rozłąka dobrze nam zrobi. Jeśli jednak nie wytrzymasz bez jazdy na rowerze to nie więcej niż 2h do 2:30 i w niskiej intensywności.

VIII. Bieganie

Jeśli zakończyłeś jazdę na rowerze min. Dwutygodniowym okresem zmniejszania intensywności to możesz zacząć od spokojnych marszobiegów ( nie dłużej jednak niż 1h i nie częściej niż co drugi dzień )

IX. Zdecydowanie unikać:

  • intensywnej jazdy na rowerze (chyba, że startujesz w CX)
  • jazdy na trenażerze (!)
  • intensywnej gry w piłkę nożną czy tenisa
  • walk MMA, – chyba, że w obronie własnej

X. Trener nie robot też  musi odpocząć

Na końcu też mała dygresja od trenera. To nie jest tak że tylko wy trenujecie i się męczycie. Sezon przeżywamy razem. Wiadomo mam mniej km i godzin treningowych ale zaangażowanie w to co się robi jest męczące. Dlatego ja też muszę odpocząć.

ANKIETA DO WYPEŁNIENIA

Skontaktuj się z nami

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search