Wielu zawodników zadaje mi pytania jak ułożyć sobie okres roztrenowania i przygotować się do kolejnego sezonu.
Siedem, krótkich wytycznych jak zwiększyć swój potencjał i przygotować się na kolejny rok treningu.
 1. Odpoczynek psychiczny od uprawianej dyscypliny !!!!! Spędzanie czasu na tym co lubicie a na co nie było miejsca w sezonie. Należy tak spędzić ten czas aby poczuć „głód” do danej dyscypliny sportowej, gdy zaczniecie już ćwiczenia  specjalistyczne.
 2. Akceptacja rzeczy takimi jakie są w danym momencie (np.masa ciała z założeniem, że można ją zmienić), większa organizacja naszego życia, aby Twoje trenowanie nie wpływało na życie pozostałych członków rodziny.
 3. Praktykujemy nieprzywiązywanie się do kontrolowania a w szczególności do patrzenia na pulsometr czy pomiar mocy. Dajmy sobie trochę luzu aby aktywność fizyczna sprawiała nam frajdę a nie zbyła uzależniona od liczb.
 4. Przemyślenie – analiza poprzedniego sezonu. Najlepiej zrobić sobie na kartce zestawienie czynności i ćwiczeń które na służyły oraz rzeczy, które nie poprawiały naszej dyspozycji. Wtedy znacznie łatwiej znaleźć sytuacje czy błędy, które powielaliśmy i wyciągnąć wnioski na przyszłość.
 5. Detox” od wszelkiego rodzaju suplementów !!! (zostawiamy tylko witaminy C, D3+ K2 i selen). Wprowadzamy napoje z imbirem, kurkumą, herbatki ziołowe z sokiem malinowym najlepiej własnej roboty.
 6. Należy zrobić dokładne badania morfologiczne, aby podczas odpoczynku można było sprawdzić Wasze aktualne parametry. W szczególności zwróćcie uwagę na alergie i nietolerancje pokarmowe – zmorę dzisiejszych czasów, która zbiera żniwo w wielu dyscyplinach sportu.
 7. Odwiedźcie lekarzy (profilaktyka), do których nie było czasu udać się  podczas sezonu:
 • wizyta u stomatologa,
 • wizyta u okulisty,
 • wizyta u kardiologa ( w miarę możliwości zrobienie EKG),
 • w razie bólów kręgosłupa, wad postawy, złego samopoczucia w pozycji rowerowej lub kurczy na rowerze  wizyta u rehabilitanta wskazana.
Od tego jak odpoczniecie, jakie wyciągniecie wnioski z poprzedniego sezonu, z jakim zapałem i zaangażowaniem wejdziecie w kolejny sezon, będzie zależała Wasza dyspozycja.
Pozdrawiam i do zobaczenia w kolejnym sezonie 🙂