Czas prawdy.

Próba FTP to dla wielu koszmar i na samą myśl mają ciarki na plecach, no ale zastanów się… masz rower albo trenażer z dokładnym pomiarem mocy a strefy chciałbyś ustawić sobie na „oko” – bez sensu. Oczywiście większość zdaje sobie sprawę, że test na rowerze 20 min ma swoje wady i że więcej można dowiedzieć się z badań wydolnościowych. To prawda, ale my mamy zamiar trenować na tym sprzęcie na jakim  robimy próbę. To jest największa zaleta. OK, to po kolei.

W tym wpisie:

Dowiesz  się, jak wykonać próbę.
Na co zwrócić szczególną uwagę.
Będziesz mógł ściągnąć sobie schemat testu.

Popularne testy „domowe” na trenażer.

 • TEST 60 min = czyli GODZINNA jazda najmocniej jak potrafisz. Średnia moc to Twoje FTP… kto na początku przygotowań do sezonu tyle wytrzyma?
 • TEST 2 x 8 min. Dostajemy tu wartość OK 120% FTP czyli V02MAX na tej podstawie można oznaczyć inne zakresy
 • TEST 20 min – moim zdaniem najlepiej oddający aktualne możliwości zawodnika. Wynik Av WATT – 5% = nasze FTP

Ja naczęściej stosuję ostatni test czyli FTP 20 min. Często też wykonuję próby 2 x 8 min i w większości pokrywają się z ITT 20 min jednak wolę tę drugą opcję. To taki złoty środek pomiędzy 8 a 60 min.

Zanim zrobisz test

…pamiętaj, żeby przejechać OK 8 – 10 jednostek treningowych na trenażerze. To ma ogromne znaczenie. Bez tego nogi po kilku minutach testu odmówią posłuszeństwa i próba się nie uda.

Dwa dni przed. Najlepiej zrobić sobie dzień wolny. Pełny relaks.

Dzień przed próbą. OK 45 min spokojnego kręcenia na trenażerze – pamiętaj, masz być maksymalnie wypoczęty i gotowy dać z siebie wszystko.

Dzień testu. Masz być gotowy do próby jak w dzień startu w zawodach. Pamiętaj, że jeśli zrobisz test o 22:00 po 10 godzinach w pracy to wyniki nie będą wiarygodne. Bądź wyspany i nawodniony. Bojowe i pozytywne nastawienie pomaga.

Na co zwrócić uwagę podczas testu:

 • pomieszczenie musi być chłodne z dostępem świeżego powietrza,
 • wentylator,
 • picie, dużo picia,
 • ręcznik – będziesz się pocił tego możesz być pewny,
 • 100% koncentracji – nie zrobisz dobrze testu oglądając ulubiony serial.
 • mierz tętno i moc,
 • Jeśli znasz swoje poprzednie FTP z szosy to zacznij OK 30/40 WATÓW niżej, jeśli po 7 min będzie OK możesz delikatnie i stopniowo podkręcić tempo,
 • nie jedź zbyt twardo – 90 – 100 RPM jest optymalnie,
 • jak masz taką możliwość kolega/koleżanka może Cię dopingować – nie wnikajmy w jaki sposób.

Nasz test

Próbę przeprowadzamy na Elite Direto X – mamy na monitorze schemat testu zrobiony w aplikacji MyETraining gdzie na bieżąco pokazywane są aktualne parametry badanego. Dodatkowo Kamil ma korby (rekomendowane przeze mnie) Power2Max i odczyt z nich widzi na Garminie.

FTP test by BODYiCOACH

FTP test by BODYiCOACH

Tu ściągniesz protokół naszego testu a na filmie poniżej obejrzysz skrót.

No to jedziemy

Test mamy za sobą. Zawodnik doszedł już do siebie. Wyszedł nam określony wynik, odjęliśmy 5% i mamy nasze FTP do treningów na trenażerze. 

Dzięki znajomości tego parametru będziemy mogli ustawić sobie strefy treningowe a to otwiera nam drzwi na ciekawe treningi. Zadania treningowe można opisywać WATAMI, %FTP czy Strefami. To na prawdę dużo możliwości.

Ale o tym w kolejnym wpisie, gdzie ustawimy sobie strefy treningowe i zrobimy jeden trening w oparciu o nie.