Z dzisiejszego wpisu dowiecie się jak może wyglądać wasz tydzień treningowy, z wykorzystaniem Direto X. Kiedy za oknem pada śnieg lub deszcz pod dachem możesz wykonać ciekawe jednostki treningowe. Wszystko po to by wiosnę rozpocząć dobrze przygotowanym ale nie przetrenowanym. Zapraszamy do lektury

Plan był taki…

Członek naszego teamu Kamil, który na codzień trenuje na trenażerze magnetycznym otrzymał na tydzień DIRETO X. Miał podzielić się wrażeniami z treningów. Podobne jednostki już wcześniej wykonywał na trenażerze rolkowym. Pomiędzy treningami na trenażerze były też treningi na zewnątrz… W szczegółach plan wyglądał tak:

  1. Poniedziałek – dzień wolny
  2. Wtorek – trenażer – CYCLO ENDURANCE & ALL OUT ACCELERATION + siłownia
  3. Środa – trenażer – CYCLO LT PACING => V02MAX POWER,
  4. Czwartek – dzień wolny lub lekka przejażdżka na szosie,
  5. Piątek – CYCLO ENDURANCE & V02MAX ACCELERATION + siłownia
  6. Sobota – Szosa 2:30
  7. Niedziela – Szosa: 3:00

W niniejszym wpisie skupimy się na trzech treningach, które Kamil wykonał na DIRETO X

Ale najpierw kawka….

Najpierw Kawka

Najpierw Kawka

Wcześniej kilka słów od Kamila:

W ostatnim czasie mam przyjemność trenować na Direto X . Jest to bardzo ciekawa alternatywa dla treningów na zewnątrz jeżeli np.: pada deszcz.  Żeby moje  słowa nie były puste dodam że na co dzień  używam Elite Novo Force 8 . Direto X różni się głównie na pierwszy rzut oka tym, że wygląda dużo nowocześniej no i jest Smart . Treningi przeprowadzam z wyłączonym trybem ERG. Odczucia moje są takie, że generowany opór jest porównywalny z każdym interwałem oraz, że można uzyskać wyższą moc niż w przypadku standardowego trenażera.  Dodatkowo jest to bardzo naturalny opór… gdyby zamknąć oczy i dodać wiatr to prawie jak na szosie.

Wtorek

Trening: CYCLO ENDURANCE & ALL OUT ACCELERATION

CYCLO ENDURANCE & ALL OUT ACCELERATION

CYCLO ENDURANCE & ALL OUT ACCELERATION

Zadaniem tego treningu jest wprowadzenie do jednostki następującej po nim. Można przyjąć, że jest to treningi tlenowy z „elementami”. Wspomniane elementy to krótkie dziesięciosekundowe przyspieszenia do max’a. Zanim zacznie nas „boleć” to ten, krótki element się kończy i wracamy do steady state jadąc w kadencji 90 z intensywnością ENDURANCE

Kamil:

Pierwszy trening był oparty o 10s sprinty z niskiej kadencji ile sił w nogach rozdzielonych lekką jazda endurance. Wszytko przebiegało bardzo gładko i sprawnie opór był odczuwalnie wyższy niż ten który zapewnia zwykły trenażer poziom trudności oceniam na 7/10

CYCLO ENDURANCE & ALL OUT ACCELERATION-GRAPH

CYCLO ENDURANCE & ALL OUT ACCELERATION-GRAPH

IF 0.71 TSS 91  PLIK DO POBRANIA

Wieczorem jeszcze trochę ćwiczeń siłowych oraz trening funkcjonalny i CORE.

Środa

Trening: CYCLO LT PACING => V02MAX POWER

Dzisiaj trening z seri jedziemy mocno a potem przyspieszamy. Po rozgrzewce i wejściu na obroty, wykonujemy pięć powtórzeń składających się z 4 min. jazdy na 105% FTP w wysokim rytmie i bezpośrednio po niej 1 min. 120% FTP ale twardo z niską kadencją. Pomiędzy odcinki odpoczynkowe.

Kamil:

Trening ten był bezpośrednio na drugi dzień i zaczął się piramida bardzo ciekawym ćwiczeniem a następnie po krótkiej chwili odpoczynku było 5 powtórzeń mocnej jazdy zakończonej minutową jazda „mocniej i twardziej”
Skala trudności też w okolicach 7/10.
Te dwa dni były dość mocne więc czwartek będzie dniem odpoczynku

CYCLO LT PACING - V02MAX POWER

CYCLO LT PACING – V02MAX POWER

IF 0.81 TSS 83  PLIK DO POBRANIA

Czwartek

To miał być dzień wolny lub lekka przejażdżka, ale jak to bywa w praktyce, wyszło nieco mocniej. Średnia prawie 30 km/h. No cóż, w piątek trochę zaboli.

Piątek

Trening: CYCLO ENDURANCE & V02MAX ACCELERATION

CYCLO ENDURANCE & V02MAX ACCELERATION

CYCLO ENDURANCE & V02MAX ACCELERATION

Dzisiaj trening, w którym już mięśnie mają prawo zaboleć. Siedmiominutowy odcinek jazdy Endurance, po którym następuje 2 min na 120% FTP w niskiej kadencji 55/65. Dwie pełne minuty. Pozornie niewiele, ale jednak odczuwalne coraz bardziej z każdym kolejnym powtórzeniem. Dla złapania oddechu jedna minuta RECOVERY. Łącznie półtorej godziny, które mija bardzo szybko.

Kamil

Trzeci a zarazem ostatni trening w tygodniu z wykorzystaniem trenażera był wisienką na torcie dzięki któremu przekonałem się jaka ma przewagę takowy trenażer . 7 powtórzeń każde dobitnie kończone mocna jazdą na niskiej kadencji utkwią mi w głowie na długo. Trening przebiegał bardzo gładko i „przyjemnie” dzięki temu że nie musimy się martwić o zmianę oporu gdyż z wyłączonym trybem erg czujemy się prawie jak na zewnątrz więc używamy tylko manetek .
Poziom trudności treningu to mocne 8/10

CYCLO ENDURANCE & V02MAX ACCELERATION

CYCLO ENDURANCE & V02MAX ACCELERATION

IF 0.80 TSS 88  PLIK DO POBRANIA

Wieczorem jeszcze trochę ćwiczeń siłowych oraz trening funkcjonalny i CORE.

Weekend

Wiadomo na szosie, w sobotę 2:30 i 74 km a w niedzielę 3:00 i 92 km. Wszystko po to by rozkręcić nogi po treningach na Direto X i utrwalić bodźce z tygodnia.

Podsumowując tydzień… 3 treningi na trenażerze, 3 treningi na szosie w tym jeden (planowo) bardzo lekki, dwa treningi siłowe – ogólnorozwojowe, oraz poniedziałek dzień wolny.