W wielu artykułach można spotkać się z przykładami planów żywieniowych układanych pod stany depresyjne. Tak naprawdę nie ma jednoznacznych wyników, które potwierdzałyby skuteczność tych diet, ale są badania mówiące o tym, że można złagodzić objawy, polepszyć stan zdrowia, poprawić nastój pewną grupą produktów, którą wprowadzamy do żywienia.

 • Nie ma sposobu, aby zatrzymać całkowicie wolne rodniki, można zmniejszyć ich destrukcyjny wpływ,
 • Białko zawarte w tuńczyku, indyku, kurczaku posiada duże ilości aminokwasu o nazwie tryptofan, który wspomaga produkcję serotoniny,
 • To, co nazywamy depresją, jest de facto spowodowane w większości przypadków brakiem witamin z grupy B

Przeciwutleniacze, strażnicy naszych komórek

Wolne rodniki w ewolucji odpowiadają za starzenie się komórek. Zanieczyszczone środowisko brak aktywności fizycznej i „śmieciowe jedzenie” przyspieszają ten proces. Rodniki mają dwojaką naturę – z jednej strony są życiodajne, ale niesparowane z elektronem, mogą siać spustoszenie w organizmie.

Badania pokazują, że najbardziej narażony jest mózg. Chociaż nie ma sposobu, aby zatrzymać całkowicie wolne rodniki, można zmniejszyć ich destrukcyjny wpływ poprzez spożywanie żywności bogatej w antyoksydanty, w tym:

 • Beta-karoten: morele, brokuły, kantalupa, marchew, brzoskwinie, dynia, szpinak, słodkie ziemniaki
 • Witamina C: jagody, brokuły, grejpfrut, kiwi, pomarańcze, papryka, ziemniaki, truskawki, pomidory
 • Witamina E: awokado, orzechy i nasiona, oleje roślinne, kiełki pszenicy

„Inteligentne węglowodany” mogą mieć działanie uspokajające
Węglowodany są odpowiedzialne za nastrój – zwiększają ilość serotoniny w mózgu. Wielu badaczy uważa, że ludzie spożywający większą ilość węglowodanów mają niską aktywność serotoniny.

Jednak węglowodany należy wybierać mądrze. Co to znaczy?

Ogranicz pokarmy bogate w cukier prosty i z wysokim indeksem glikemicznym i zdecyduj się na węglowodany z niskim lub średnim indeksem glikemicznym. Staraj się jeść warzywa i rośliny strączkowe, kasze bezglutenowe oraz w najmniejszych ilościach owoce.

Proteiny bogate w tryptofan

Białko zawarte w tuńczyku, indyku, kurczaku posiada duże ilości aminokwasu o nazwie tryptofan, który wspomaga produkcję serotoniny. Staraj się jeść coś z białkiem kilka razy dziennie, zwłaszcza gdy chcesz zwiększyć swoją energię.

Dobrym źródłem zdrowych białek są również fasole i grochy, chuda wołowina, ser o niskiej zawartości tłuszczu, ryby, mleko, drób, produkty sojowe i jogurt.

Wprowadź do diety źródła witamin z grupy B, D oraz Selen

Dr Hoffer współautor książki „Niacin – The Real Story”, doszedł do wniosku, że to, co nazywamy depresją, jest de facto spowodowane w większości przypadków brakiem witamin z grupy B w ustroju, głównie niacyny (wit. B3). Większe prawdopodobieństwo wystąpienia depresji wykazują osoby z niskim stężeniem witaminy D.

Witaminy można suplementować lub wprowadzać do diety produkty bogate w te składniki. Rośliny strączkowe, orzechy, owoce, ciemnozielone warzywa są źródłem kwasu foliowego. Witaminę B12 można znaleźć we wszystkich chudych i niskotłuszczowych produktach zwierzęcych, takich jak ryby i niskotłuszczowe produkty mleczne.

Owoce morza (ostrygi, małże, sardynki, kraby, ryby morskie, słodkowodne i ryby) są doskonałym źródłem selenu.

Dołącz do diety kwasy tłuszczowe omega 3

Społeczeństwa, które nie jedzą wystarczającej ilości omega-3 mogą mieć wyższy wskaźnik zaburzeń depresyjnych. Dlatego warto wprowadzić do diety dobre źródła omega-3, w tym kwas alfa-linolenowy jak np.

 • Tłuste ryby (anchois, makrela, łosoś, sardynki, tuńczyk)
 • Siemię lniane
 • Oleje: rzepakowy i sojowy
 • Orzechy
 • Zielone warzywa liściaste

Pamiętajcie

Zanim wprowadzicie leki przeciwspsychotyczne i normotyczne, które są podawane osobom cierpiącym na psychozę, zazwyczaj schizofrenię lub depresję maniakalną, spróbujcie prewencyjnie zmienić swój sposób żywienia.